KPSS-A Kursu Ankara, KPSS A Grubu Kursu Kpss Alan Bilgisi Kursu. Online Kpss A Kursu

KPSS-A Kursu Ankara

2022 KPSS-A Kursu Kayıtlarımız Devam Ediyor

KPSS-A Kursu Ankara, KPSS A Kursumuz Kızılay Ankara’da Kpss Alan Bilgisi ve Kurum Sınavlarına Kazandıran Alanında Uzman Kadromuzla En İyi Siz Hazırlanın. Kpss Hayalleriniz Yarıda Kalmasın.

 HUKUK 192 SAAT
  – ANAYASA HUKUKU 24 SAAT
  – İDARE HUKUKU 32 SAAT
  – İCRA – İFLAS HUKUKU 24 SAAT
  – CEZA HUKUKU 24 SAAT
  – MEDENİ HUKUK 32 SAAT
  – BORÇLAR HUKUKU 20 SAAT
  – TİCARET HUKUKU 36 SAAT
 İKTİSAT 176 SAAT
  – MİKRO İKTİSAT 72 SAAT
  – MAKRO İKTİSAT 64 SAAT
  – PARA – BANKA – KREDİ 12 SAAT
  – ULUSLARARASI İKTİSAT 12 SAAT
  – KALKINMA VE BÜYÜME 8 SAAT
  – TÜRKİYE EKONOMİSİ 8 SAAT
 MUHASEBE 72 SAAT

 MALİYE

68 SAAT
 ALAN BİLGİSİ ETÜT 90 SAAT


 KPSS-A GRUBU

 MİKRO İKTİSAT  MEHMET KABLAMA
 MAKRO İKTİSAT  MEHMET KABLAMA
 PARA – BANKA – KREDİ  MEHMET KABLAMA
 ULUSLARARASI İKTİSAT  SALİM GÖL
 BÜYÜME – KALKINMA  SALİM GÖL
 TÜRKİYE EKONOMİSİ  SALİM GÖL – SÜLEYMEN DENİZ
 MUHASEBE  PERİHAN DEMİR
 MALİYE  SALİM GÖL
 ANAYASA HUKUKU  İSMAİL ÖZBEK – ALPER YILDIZ
 İDARE HUKUKU  YAŞAR MİRZAOĞLU – İSMAİL ÖZBEK
 CEZA HUKUKU  İSMAİL ÖZBEK
 MEDENİ HUKUK  BAHAR YILDIZHAN
 BORÇLAR HUKUKU  BAHAR YILDIZHAN
 TİCARET HUKUKU  EVREN AYYILDIZ
 İCRA – İFLAS HUKUKU  ALPER AKÇAY – NECİP HOCA
KPSS-A Ne Demektir?

KPSS-A Kadroları; genel olarak müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarından oluşmaktadır. 2000’li yıllara kadar KPSS-A kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk fakültesimezunları başvurabilmekteydi. Sadece bölüm bazında bazı değişiklikler olabilmekteydi. Örneğin Başbakanlık Uzman yardımcılığına (A) bölümü mezunu, Maliye müfettişliğine de (B) mezunları başvuramayabilmekteydi. Ancak, KPSS’nin merkezi olarak 1999 yılından itibaren düzenli bir şekilde her yıl yapılmasıyla beraber başvurabilecek bölümlerde artış oldu. Örneğin kimi kamu kurumları mühendislik fakültesi mezunlarının (AB Genel Sekreterliği) kimileri Fen/Fen-Edebiyat Fakültesi mezunlarının (DİE) kimileri de Tabip, Diş Tabibi, Eczacı, Kimyager veya Kimya Mühendisilerinin (sağlık Bakanlığı) başvurularını kabul etmeye başlamıştır. Bu noktada şu hususu vurgulamak gerekmektedir: Her ne kadar başvuran bölüm sayısı artmış ise de hala kamu kurumlarının çoğu atama yapacakları uzman yardımcısı, müfettiş yardımcısı, kontrolör yardımcısı ve denetmen yardımcısı kadrolarına genel olarak İİBF, SBF ve Hukuk Fakültesi mezunları arasından başvuru kabul etmektedir. Mühendislik, mimarlık, fen/fen edebiyat, tıp gibi fakülte ve bölümlerden de yukarıda belirtildiği üzere başvuru alınmasına rağmen, bunlar oldukça sınırlıdır.

KPSS-B Ne Demektir?

Yukarıda belirtilen KPSS-A kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Yani, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları dışındaki her kadro KPSS-B kadrosudur. Bu çerçevede, mühendis, tekniker, teknisyen, memur, psikolog, mimar, veteriner vb. tüm kadrolar KPSS-B kadrolardır.

Bir Mühendis Hem KPSS-A'ya Hem de KPSS-B'ye Başvurabilir mi?

ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yoluyla atama yapılmak için ilana çıkılan tüm kadrolar KPSS-B’dir. Buna göre KPSS’nın genel kültür ve genel yetenekten oluşan bölümüne giren her aday bu KPSS-B kadroları tercih işlemine katılabilecektir. Ancak, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrolarına başvurabilmek için ÖSYM’nin yapacağı KPSS sınavı sonrasında sınavı açan kamu kurumlarınca yapılacak yazılı ve/veya sözlü sınavdan da başarılı olmak gerekmektedir. Bu, müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadroları için açılan ilanda, hangi bölüm mezunlarının yazılı ve/veya sözlü sınava katılabileceği belirtilir. Bu ilanda mühendislik bölümüne de yer verilmiş ise aday ilana çıkılan müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilir. Burada şu hususu belirtmek gerekmektedir. Müfettiş, uzman, denetmen ve kontrolör yardımcılığı ile kaymakam adaylığı kadrosuna başvurabilmek için Genel Kültür ve Genel yetenek sınavlarına ek olarak Pazar günü yapılan alan bilgisi sınavlarına (İktisat, Muhasebe, Maliye vb) katılmak gerekmektedir. Bu sınava sadece lisans mezunları girebilmektedir

Sizlere en iyi kursu vermek için hiçbir şeyden taviz vermiyoruz.